Otobüs Firmalarının En Çok Tercih Ettiği 3 Marka

Otobüs Firmalarının En Çok Tercih Ettiği 3 Marka

Bu yazımızda Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen şehirlerarası yolculuk yapan otobüs firmalarının tercih ettiği otobüs markalarını ve bu markaların bazı modellerini sizler için anlattık.

Seyhatlerde en önemli şeyler;
Kendinizi güvende ve rahat hissetmenizdir.

AST Turizm

Neoplan

Neoplan otobüs üretimi 1935 yılında Almanya’da Stuttgart şehrinde kurulmuştur. 1957 yılında şehirlerarası yolcu otobüslerini üretmeye başlayan firma, Starliner modeli ile 1998-2002 yılları arasında her sene Yılın otobüsü ödülünü almıştır. Günümüzde 4 modelinin üretimi yapılmaktadır. Bunlar; Skyliner, Cityliner, Tourliner ve Jetliner modelleridir. Şuanda Türkiye’de hatta dünyada en çok tercih edilen otobüsler arasında bu 4 modelde yer almaktadır. Firma 2001 senesinde MAN Truck & Bus AG tarafından satın alınmıştır. Ürettikleri otobüsler genel olarak üst düzey otobüslerdir. Her detayı düşünülmüş. Yolcu ve sürücü için bir çok imkan sunmaktadır. Bu nedenle sektörde liderlik yapan markalar arasında yer almaktadır. Neoplan firmasının otobüs sahiplerine söylediği slogan şu şekildedir ; “Bir NEOPLAN’da yolcularınız lüks ve konforu tüm duyuları ile yaşarlar – manzaranın panoramik görüntüsünden, iç mekânın insana kendini iyi hissettiren ambiyansına ve birinci sınıf ses sisteminin ses kalitesine kadar. Bir NEOPLAN seyahat konforuna ilişkin tüm gereksinimlerinizi bireysel olarak tamamen karşılar.”

Man

MAN firması ismini Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg’in baş harflerinden almıştır. Otobüs üretiminin yanı sıra iş arabaları da üretmektedir. Avrupa’da bulunan en büyük otobüs ve ticari araç yapan firmalarından biridir. Dünya pazarında olduğu gibi Türk pazarında da oldukça önemli konuma sahiptir. Türkiye’nin ilk körüklü ve doğalgazlı otobüslerini MAN üretmiştir. Firmanın Lion’s serisi şehirlerarası yolculuklarda sık sık kullanılmaktadır. En çok tercih edilen şehirlerarası otobüsleri ise Linon’s Coach modelidir. Bu otobüs dünyadaki birçok firmanın filosunda yer almaktadır. Şehirlerarası hatta ülkelerarası seyahatler bu otobüsler ile yapılmaktadır.  Sık otobüs yolculuğu yapan birisiyseniz sizlerde mutlaka bu otobüse denk gelmiş seyahat yapmışsınızdır. Linon’s Coach modelinin eski ismi Man Fortuna’dır. 2008 senesinde isminde değişiklik yapılmıştır. Linon’s Coach ölçüleri şu şekildedir; Uzunluk: 12 metre, Genişlik: 2 metre 55 santim ve yükseklik ise 3 metre 81 santimetredir.  Özel ve ergonomik yolcu koltukları, seyahat yardımcısı aletler, multimedya ekranları gibi bir çok özellik bu otobüs içerisinde yer almaktadır.

Mercedes-Benz

Otomotiv sektörü devleri arasında yer alan Mercedes-Benz, 1926 yılında kurulmuştur. Tüm dünyada bu markanın araçlarını görebilirsiniz. Binek araç kategorisinde oldukça başarılı olan firma, ticari araç kategorisinde de oldukça önemli yere sahiptir. Ülkemizde birçok otobüs firmasının kullandığı araçlar arasında Mercedes-Benz markasının otobüslerini görmek mümkündür.  Travego ve Tourismo modelleri dünyanın her yerinde en çok tercih edilen şehirlerarası otobüsler arasında yer almaktadır. Travego otobüsü 2010 senesinde “Yılın Otobüsü” ödülünü almıştır. 1999 yılından beri üretimi devam etmektedir. Kasa değişiklikleri yapılan otobüsün 2016 yılında 3. nesli piyasaya sürülmüştür. Günümüz otobüs firmalarının filolarında önemli bir yeri vardır. Oldukça konforlu ve üst düzey güvenlik tedbirleri bulunan bir otobüstür Travego. Mercedes – Benz firmasının çok tercih edilen diğer otobüsü ise Tourismo’dur. Günümüzde de hala kullanılmakta olan bu modelde birçok firmanın otobüs filosunda yer almaktadır. Tourismo modelinin üretimi Türkiye’de yapılmaktadır. Tourismo, 15RHD, 16RHD ve 17RHD alt modelleri bulunmaktadır. Bu otobüsler oldukça güçlü, güçlü olduğu kadar güvenli ve konforludur. Türkiye’de otobüs firmalarının ve otobüs bileti satan şehirler arası firmaların en çok tercih ettiği otobüsler arasında yer almaktadır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir