Gece Yolculuk Yapanlara 4 Öneri

Gece Yolculuk Yapanlara 4 Öneri

Seyahatlerde özellikle de gece seyahatlerinde vakit geçirmek için veya sıkılmamanız için bazı önerilerde bulunduk. Umarım hoşunuza gider ve işinize yararlar. Bu ipuçlarında seyahatlerinizin vazgeçilmez sorunlarına çözüm bulmak için hazırlanmıştır.

Uyumak için ilk kural: Rahat Olmak

Gece yolculuklarını uyumak için tercih ediyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk şey kıyafetlerdir. Uzun saatler süren yolculuklarda özelliklede gece yolculuklarında uyumadan vakit geçmek bilmez. Bu yüzden rahat ve derin uyku uyumak için yapılması gereken şeylerin başında seyahate çıkmadan rahat kıyafetler giyinmektir. Koltuğunuza oturup yerleştiğinizde sizleri rahatsız etmeyecek, terletmeyecek aynı zamanda üşütmeyecek rahat kıyafetler tercih ederseniz daha güzel bir uyku uyuyabilirsiniz. Üşümek ve terlemek arasındaki ince çizgiyi yakalamak için üstünüze tişört giyinip yanınıza kapüşonlu ceket alabilirsiniz. Kapüşonlu ceket sayesinde üşüdüğünüzde giyinebilir terlediğinizde çıkarabilirsiniz. Uyurken üzerinize örterek battaniye görevi yapmasını sağlamakta mümkündür. Eğer otobüs iç ışıkları sizi rahatsız ederse ceketi ters giyinip kapüşonu yüzünüze geçirin. Eğer cam kenarında gece seyahati yapıyorsanız kapüşonu başınıza geçirip, başınızı cama dayayabilirsiniz bu sayede kafanız camın soğuğundan etkilenmez ve kapüşonda bir nevi yastık işlevi görür.

Molalarda Otobüsten İnmek

Hemen hemen tüm otobüs seferlerinde molalar verilmektedir. Uzun süren yolculuklarda birden fazla kez de mola verilmektedir. Otobüs firmalarının mola politikaları yaz-kış veya sabah-akşam fark etmeksizin yolculuk süresine bağlıdır. Yolculuk süreleri uzadıkça mola sayıları da artmaktadır. Otobüs yolculuklarında sürekli oturduğunuz için vücut oldukça hareketsiz kalmaktadır. Bu hareketsizlik sizi daha sonra rahatsız edebilir, kendinizi halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Bu yüzden verilen molalara mutlaka inmenizi tavsiye ediyoruz. Gece yolculuklarında verilen molalarda soğuk olması açısından üzerinize sizi üşütmeyecek şeyler giyerek otobüsten inmeyi unutmayın. Mola alanlarında sürekli oturmayın otobüs etrafında yürüyüş yapın veya mola alanlarında bulunan marketlerde gezintiye çıkın. Bu sayede hem vücudunuz açılacaktır hem de kendinizi daha enerjik hissedeceksinizdir. Yolculuğunuz da daha keyifli geçecektir.

Oturma Ve Uyku Pozisyonu

Yolculuklarda en çok sıkıntı yaratan şeyler arasında oturma ve uyku pozisyonunuz gelmektedir. Aslında bu sorun kafa pozisyonunun yanlış olmasıyla başlamaktadır. Seyahatlerde kafanız ve boynunuz rahat ederse sorunun büyük bir kısmı çözülmüş olacaktır. Seyahatlerde uyumayı seviyorsanız veya gece yolculuğu yapıyorsanız yanınıza küçük bir yastık veya yastık görevi görebilecek eşyalar almakta büyük fayda vardır. Mümkünse yastıklarınızı seyahat yastıklarından tercih etmekte fayda vardır. Neden diye soracak olursanız; otobüs manevralarında veya hareketlerinde başınız sarsılabilir, vücudunuzda bulunan kaslar istemsizce kasılabilir buda kalıcı hasarlara yol açabilir veya başınızı bir yere vurabilirsiniz örneğin cam kenarında oturuyorsanız cama vurma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu yüzden boyun yastıkları kullanmakta fayda vardır. Kendinize en uygun seyahat yastığı bulduktan sonra emin olun en iyi yol arkadaşınız yastığınız olacaktır.

Yolculuk Zamanı Hesaplama

Günümüz otobüs firmalarına ait otobüs filolarında son model otobüsler kullanılmaktadır. Bu otobüslerin birçoğunda koltuk arkalarında multimedya ekranlar bulunmaktadır. Ekranlar sayesinde televizyon izleyebilir, müzik dinleyebilir, oyun oynayabilir ve film seyredebilirsiniz. Sıkılmamanız için içerisinde birçok film barındırmaktadır bu ekranlar. Sizlerde film sürelerinden yola çıkarak yolculuk sürenizi film ile veya müzik sürelerinden yola çıkarak şarkı adedi ile ölçebilirsiniz. Bu ekranlar gece yolculuğunda karanlık yolları izlemekten daha keyifli bir etkinlik olacaktır. Filmlerinizi seyahate çıkmadan önce telefonlarınıza da yükleyebilirsiniz. Seyahat yolculuğunuza denk gelecek kadar planlayarak film yükleyip yolculuk boyunca film izleyebilirsiniz. Eğer telefonlarınıza film yüklerseniz yolculuk boyunca istediğiniz filmleri izlemiş olacaksınız. En güzel dizi ve filmleri çevrimdışı izlemek için Netflix’i tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir