İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

İstanbul’da yaşayanlar için hafta sonu kaçamakları yapabilecekleri, şehrin gürültüsünden uzaklaşıp kafa dinleyecekleri veya yeni yerler yeni lezzetler deneyebilecekleri 3 noktadan kısaca bahsettik. Bu şehirlerde nereler gezilir, ne yenir ve hediyelik eşya ne alınır gibi bilgileri yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Bursa

İstanbul’dan ulaşım oldukça kolaydır. Gün içerisinde belki de yüzlerce otobüs İstanbul – Bursa istikametinde gitmektedir. Bursa’da yapabileceğiniz birçok aktivite, gezebileceğiniz birçok yer ve tadabileceğiniz birçok lezzet vardır. Bursa’da gezebileceğiniz yerler; tabii ki listenin başında Bursa’nın en turistik yerlerinden olan Uludağ gelmektedir. Yaz kış fark etmeksizin Uludağ’ın temiz havasını solumalısınız. Şehir merkezinde bulunan gondol sayesinde Uludağ’a ulaşım oldukça rahattır.  Bursa’da ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise kesinlikle eski Rum köyü olan Mudanya ilçesinde yer alan Trilye’dir. Eski Rum kokularını tarihi yapıları deneyimleyebileceğiniz en güzel lokasyonlardan birisidir. Doğal ortamlar sevenler için Gölyazı’yı ziyaret etmelerini öneriyoruz. Burada manzaranın tadını çıkarabilir, Eşsiz fotoğraflar çekinebilirsiniz. Peki gelelim Bursa’da ne yenir sorusunun cevabına. Bursa’dan ayrılmadan mutlaka yemeniz gereken şeyler şu şekildedir; İskender, İnegöl Köfte ve Kestane şekeridir. Bu 3 lezzeti tatmadan şehirden ayrılmayın. Kestane şekeri Çanakkale’nin en meşhur hediyelikleri arasında yer almaktadır. Sevdiklerinize Bursa’dan kestane şekeri almayı unutmayın.

Bolu

Adeta doğal güzellikler abidesi olan Bolu, İstanbul’dan hafta sonu kaçamağı yapmak için biçilmiş kaftandır. Doğanın tadını çıkarmak ve huzurla dolmak için doğru adres Bolu’dur. Bolu’ya geldiğinizde ziyaret etmeniz gereken üç yer vardır. Bunların başında tabi ki Abant gölü gelmektedir. Milli park statüsünde olan bu alan İstanbul’dan yalnızca 3 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Abant gölünde tabiatın keyfine varırken piknik yapabilir, sevdiklerinizle hoş vakitler geçirebilirsiniz. Abant Gölü çevresinde Samandere Şelalesi ve Akkayalar görülmesi gereken yerler arasındadır. Abant’ın eşsiz havasını almadan Bolu’dan asla ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Aban Gölü’nden sonra gidebileceğiniz bir diğer doğa harikası ise Yedigöller’dir. Yine İstanbul’dan yaklaşık 300 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 1965 yılından beri milli park statüsünde korunmaktadır. Nehir kenarında piknik yapabilir, doğanın güzelliklerine kendinizi bırakıp tüm stresinizi unutabilirsiniz. Bolu’dan dönerken sevdiklerinizi unutmayın. Dönerken onlara saray helvası veya köpük helvası alabilirsiniz. Bolu’nun meşhur hediyelikleri arasında en başlarda gelmektedir bu helvalar.

Çanakkale

Tarihi bir gezi yapmak isteyenler için tavsiyemiz Çanakkale ziyaretidir. İstanbul’dan hafta sonu kaçamağı yapacaklara tavsiyelerimiz arasında, özellikle de çocukları ile birlikte seyahat edecek kişiler için Çanakkale ziyareti çok önemlidir. Çanakkale’de mutlaka görülmesi gereken yerler; türkülerde adı geçen Aynalı Çarşı, Gelibolu Yarımadası, Conkbayırı Anıtları ve Truva Atı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Çanakkale’ye gitmeden önce mutlaka geçmişini ve tarihini araştırın veya izleyin. Dillere destan öyküleri kahramanlıkları olan Çanakkale gezisinde mutlaka bilinçli olmalısınız. Eğer gezdiğiniz yerlerin bilincinde olursanız gezdiğiniz yerler sizeler için daha anlamlı olacaktır. Çanakkale’ye gelmişken mutlaka tatmanız gereken bazı lezzetler vardır. Bunlardan en önemli olan lezzetler şunlardır: asma yaprağında sardalya, peynir helvası, patlıcan turşusu, piruhi, börülce köftesi ve bakla keşkeğidir. Çanakkale’ye has lezzetleri mutlaka tatmalısınız. Özellikle de peynir helvasının tadına baktıktan sonra sevdiklerinize de hediye olarak almayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir