İstanbul’daki Tüm Otogarlar

İstanbul’daki Tüm Otogarlar

İstanbul şüphesiz Türkiye’nin en kalabalık ve gözde şehirleri arasında liderliğe oynayan illerden birisidir. Böylesine güzel bir şehrinde haliyle ziyaretçisi de bol oluyor. İstanbul, nüfusun en kalabalık olduğu şehir, dünyanın da göz bebeklerinden bir tanesidir. Eşsiz doğal güzelliği ve benzersiz coğrafi konumu ile tüm dünyada kendine hayranlıkla baktıran bir nam yapmış şehirdir. İstanbul’da Osmanlı ve Bizans döneminden kalma çok sayıda miras barındırmaktadır. Gerek konumu gerek sahip olduğu nüfusu nedeniyle ülkede en fazla trafik akışının olduğu şehir İstanbul’dur. Yüz ölçümü ve kentleşmede yaygın olunca şehre bir adet otogar anlamsız olurdu. Günümüz şartlarında otobüs yolculuğu sıkça tercih edilmektedir. Bizde İstanbul’un otogarlarını bu yazımızda ele alarak sizleri bilgilendirmek istedik.  

İstanbul’da Kaç Otogar Var?

İstanbul Türkiye’nin en büyük şehridir bu konuda hepimiz hem fikiriz. Peki bu şehre il dışından geldiğinizde veya İstanbul’dan şehir dışına çıkarken kullanabileceğiniz kaç adet otogar bulunmakta? İstanbul’da büyük çaplı iki adet otogar yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi Esenler Otogarı (Bayrampaşa İstanbul Otogarı) diğeri de Harem (Üsküdar) otogarıdır. Bunların dışında Alibeyköy cep otogarı, İstanbul Anadolu yakasından Firmaların kendilerine ait olan Dudullu Otogarları bulunmaktadır.

Esenler Otogarı (Büyük İstanbul Otogarı)

Esenler ilçe merkezinde yer almasından dolayı halk arasında Esenler Otogarı olarak bilinir. 2015 senesinden sonra resmi ismi 15 Temmuz Demokrasi Otogarı olarak değiştirilmiştir. Adı üstünde Büyük İstanbul otogarı Türkiye’nin en büyük otogarıdır. Bu otogar İstanbul’un Avrupa yakasında bulunmaktadır. Avrupa yakasının en büyük ve en işlek otogarıdır. Önceleri otobüs seferlerinin yoğunluğu Trakya Otogarı’nda idi. Fakat oranın yetersiz kalmasıyla birlikte alınan kararla İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri A.Ş arasında yapılan anlaşma ile inşa edilmeye başlanmış 1994 yılında hizmet vermeye aktif olarak başlamıştır. Türkiye’nin en büyük otogarı olan Esenler Otogarı, dünyanın da en büyük 3. Otogarı olarak bilinmektedir. Büyük İstanbul Otogarı’nın yolcu trafiği 600 bin kişinin üzerindedir. Esenler otogarına ulaşım oldukça kolaydır. Çeşitli vasıtalar ile 15 Temmuz Demokrasi Otogarına ulaşım sağlayabilirsiniz. En çok kullanılan ulaşım aracı ise metrodur. M1 hattı ile otogara ulaşım sağlamak mümkündür. Avrupa yakasının birçok semtinden otogara otobüs ve dolmuş seferleri düzenlenmektedir.

Esenler Otogarı Ulaşım ve İletişim Bilgileri

Adres: Altıntepsi Mh., 34035 Bayrampaşa/İstanbul

Açılış tarihi: 1994

Kullanımdaki platformlar: 324

Telefon: 0(0212) 658 05 05

Alibeyköy Otogarı

Alibeyköy cep otogarı İstanbul Avrupa yakasının artan yolcu trafiğini hafifletmek adına hizmete girmiştir. İnşası tamamlanan ve hizmetine sunulan Alibeyköy Otogarı tam kapasite hizmet vermektedir. İstanbul’daki Otogarları küçük otogarlara dönüştürerek yani sayısı arttırılarak zaman içerisinde Esenler Otogarının kaldırılması planlanmaktadır. Ancak bu bilgi kesin değil ve şuan için kesin bir tarih bulunmamaktadır. Alibeyköy Cep Otogarı ulaşım hizmeti belediye tarafından güzel planlanmıştır dolmuşların yanı sıra raylı hatlar ve otobüsler ile otogara ulaşım sağlamak mümkündür. Alibeyköy otogarı normal zaman günlük trafiği yaklaşık 500-600 otobüstür. Yoğun zamanlarda örneğin bayram dönemlerinde bu sayı 2000’leri bulabilmektedir.

İstanbul Üsküdar (Harem) Otogarı

İsmini bulunduğu ilçeden alan otogar Anadolu yakasının en büyük otogarıdır. Üsküdar ilçe sınırlarında yer alan otogar Harem Otogarı olarak da bilinmektedir. 1970 yılından bu yana Anadolu yakasında halka hizmet eden Harem Otogarı zaman içerisinde uluslararası otobüslerinde durakları arasında yer almış ve almaya devam etmektedir. Karayolu ile yurt dışına çıkış yapacaksanız İstanbul Üsküdar Otogarı’nı kullanabilirsiniz. Veya yurt dışından İstanbul Anadolu yakasına gelecekseniz yine bu otogarı son durak olarak kendinize belirleyebilirsiniz. Bir dönemlerde Harem otogarı önemini yitirmeye başlamıştı. Otogarın kaldırılıp yerine Anadolu yakasının 6 farklı noktasına otogar açılması planlanıyordu fakat bu proje henüz kesinliğe kavuşamadı.

Harem Otogarı Ulaşım ve İletişim Bilgileri

Adres: Selimiye Mahallesi, 34668 Üsküdar/İstanbul

Açılış Tarihi: 1970

Gebze Otogarı

İstanbul’un Tuzla, Pendik, Kurtköy taraflarına gelecekler veya bu bölgelerden şehir dışına çıkacaklar için Gebze Otogarı önemli bir seçenektir. Gebze, Kocaeli iline bağlı olsa da, konum itibari ile bu ilçelere yakın olması sebebi ile tercih edilmektedir. Bu şekilde İstanbul trafiğine girmeden otobüsten inebiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir