Türkiye’nin Görülmesi Gereken 6 Doğal Güzelliği

Türkiye’nin Görülmesi Gereken 6 Doğal Güzelliği

Ihlara Vadisi, Aksaray

Aksaray merkeze 40 kilometre uzaklıkta bulunan vadi, Hasandağı’nın volkanından püsküren lavların aşındırması sonucu oluşmuş bir kanyon vadidir. 14 kilometre uzunluğunda ve yerden 110 metre yükseklikte bulunmaktadır. Vadi boyunca Melendiz Çayı kanyon içerisinden akmaktadır. Bu doğal güzelliklerin yanında zamanından kalma tarihi mekanlarda bulunmaktadır. Bu mekanlar titizlikle korunmuştur.  Ihlara Vadisi’nde toplamda 10 adet kilise bulunmaktadır. Yolunuz Aksaray tarafına düşerse mutlaka buraya uğramalısınız. Doğal güzelliğin tadını çıkarıp birkaç fotoğraf çekinerek kendinize anı bırakabilirsiniz.

Kapadokya, Nevşehir

Türkiye’de en çok yerli ve yabancı turist alan mekanlar arasında Kapadokya başlarda gelmektedir. Adeta doğal güzellik olan Kapadokya, Nevşehir’e 7 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Turistlerin ilgi odağı olan balonlarla Peri Bacalarını gökyüzünden izleme fırsatı bulabilirsiniz. Kapadokya’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan açık hava müzesi yer almaktadır. Eğer Kapadokya’ya giderseniz mutlaka bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. Bölgeye tepeden bakabileceğiniz bir diğer yer ise Uçhisar Kalesi’dir. Bu kale Nevşehir gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken mekanlar arasındadır. Eğer Nevşehir’de konaklamanız gerekiyorsa mutlaka eski otantik taş binalardan yapılan otelleri tercih edin. Otantik bir ortamda uyku size iyi gelecektir.

Salda Gölü, Burdur

Türkiye’nin en temiz göllerinden birisi olan Salda Gölü, Türkiye’nin Maldivleri olarak da bilinmektedir. Yemyeşil ormanla çevrili olan masmavi bir manzara hayalleri süslemektedir. Beyaz renkli yumuşacık kumları, alacalı sahili, Salda Gölü’ne turkuaz rengini veriyor. Salda, Zengin mineralli bir tektonik krater gölüdür. Geçtiğimiz yaz ülkemizde en çok ziyaret edilen turistik bölgelerden biri oldu. Bu gidişle popülerliğini kolay kolay yitirmeyecek gibi duruyor. İnsanlar güzel havalarda Salda Gölü’ne gelerek çadırlar kurup doğanın ve temiz oksijenin tadını çıkarırken güzel anılar biriktirip, anılarını da fotoğraflar ile ölümsüzleştiriyor.

Manavgat Şelalesi, Antalya

Türkiye’de görülmesi gereken doğal güzellikler arasında yer alan Manavgat Şelalesi, Antalya merkezine 72 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Antalya’ya gelen turistlerin birçoğu bu şelaleyi görmeden şehirden ayrılmazlar. Şelale insana adeta huzur vermektedir. Sesi ve manzarası büyüleyici güzelliğe sahiptir. Şelale ismini bulunduğu ilçeden almaktadır. Manavgat Şelalesi yüksekliği 3-4 metrede bulunan alandan dökülmektedir. Şelale etrafın da piknik alanları kafeterya ve restoranlar bulunmaktadır. Özellikle insanlar hafta sonu şehrin gürültüsünden kaçmak için bu doğal güzelliği ziyaret etmektedir.

Kaz Dağları, Balıkesir

Antik dönemden başlayarak günümüze kadar birçok efsaneye konu olan Kaz Dağları, İda Dağı olarak da bilinmektedir. 4 mevsim boyunca ziyaretçilere açık olan bu dağ Marmara bölgesinin yoğun yaşamını stresini atmaya birebir geliyor insanlara. Hafta sonu kaçamakları yaparak Kaz Dağlarına gele insanlar burada doğa yürüyüşleri yapıyor, piknik yapıyor ve çadır kuruyorlar. Bu sayede haftanın yorgunluğunu yeşiller içerisinde üzerlerinden atmış oluyorlar. Kuş sesleri eşliğinde buz gibi doğal kaynak sularında yüzebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Pamukkale, Denizli

Son yılların en fazla turist alan bölgeleri arasında yer alan Pamukkale Travertenleri, oldukça ender bir doğal güzelliktir. Dünya da eşi benzeri neredeyse yoktur. Çeşitli nedenlerden dolayı, kimyasal reaksiyonlara girerek çökelme meydana gelmiştir bunun sonucunda kayaçlar ortaya çıkıyor. Pamukkale Travertenleri UNESCO dünya mirasları listesinde yer almaktadır. Bölgede 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Bu suların sıcaklıkları ise 35 ila 100 derece arasında değişmektedir. 35.6 derecelik su, kalsiyum hidrokarbonat bakımından zengin olduğu için hava ile temasında karbondioksit ve karbonmonoksit gaz haline gelip uçuyor. Kalsiyum karbonat da çökelerek travertenleri oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir